OsCon a Linux Expo 2011
wrote Tomáš Dlouhý • published 20.04.2011 20:36 • displayed 213 x • score -3
Včera se již po druhé resp. po jedenácté konala konference resp. veletrh OsCon a LinuxExpo. Po roce jsem jej opět navštívil, letos jako host pořadatelské společnosti Exponet s r.o. Stejně jako loni se akce konala v Praze na Florenci v Kongresovém centru U Hájků. V článku se podíváme na to, co se tam událo a na novinky.

 První méně příjemnou novinkou pro návštěvníky bylo vstupné i pro předregistrované ve výši 100kč. Pro ty, co se nezaregistrovaly pak 200kč. Opět bylo možnost zakoupit VIP vstup včetně nároku na rezervaci místa na přednáškách. Druhou novinkou, ovšem pro návštěvníky předchozích ročnících ne přiliš překvapivou, byl ještě větší příklon k konferenční části (OsCon - Open source Conference). Nicméně to jako chybu nevnímám, ale myslím si, že je to dobře. Vystavovatele tvořili přednášející. Letos se na velerhu ukázalo openSuse, Wikimedia, Joomla nebo Zoner a další. Co po posledních dvou letech chybělo byl stánek Microsoftu se Surfacem. A letos se nezůčastnil ani tvůrce Slaxu pan Tomáš Matějíček.  Jako každý rok se na stánku openSuse dalo vyhrát tričko leotšní soutěž však byla trochu jiná. Na počítači člověk vyplnil formulář s více otázkami a pak každou hodinu čekal na losování zda ho nevytáhnou bylo potřeba mít vetšinu odpovědí správně. V předchozích letech člověk před každou hodinou odpovídal na lístečku na jednu otázku a tu pak pokud byl vylosován musel mít správně. Po losovní se staré lístky vyhodili a zadala se nová otázka. Ale zpět k letošku opět jsem chtěl tričko, jako každý rok. No nebudu vás napínat, opět jsem jedno získal :).


Po osobní vložce se podíváme na konference. Letos jsem si přivstal, přesto jsem nestihl všechny přednášky, ale o důvodu více v předchozím článku. Na akci jsem dorazil po desáté a nestihl jsem tak přednášku pana Štěpána Bechynského, z Microsoftu. Chvíli jsem tam procházel a očekával 11:35, kdy se konala přednáška Sparky Rhoda z Google Munich o Androidu resp. úvodu do vývoje pro něj. Pak následovala další zajímavá přednáška o Meego od pána Kevina Craina z Intelu, ta však byla spíše o budoucích plánech k Meego. Obě přednášky byly velmi kvalitní. Navíc byly vedeny v angličtině. Další přednášku které jsou navštívil a která mě více zaujala byla přednáška o Ubuntu Unity, od pana Vojtěcha Trefného z Občanské sdružení Ubuntu pro ČR, které ho jsem loni moc nepochválil. Letos jeho přednáška (co se týkalo stylu) bylo o hodně lepší. Co mě zklamalo bylo to o čem mluvil. Podle toho ce říkal o Unity, je to prostředí na nic. Mezi posluchači bylo vidět velké rozladění. Pokud si myslíte, že Gnome je málo nastavitelné pak věřte že se Unity nedá nastavit vůbec. Kromě toho se Unity dalo vyzkoušet na stánku ve výstavní části. A Fedora měla hned vedle Gnome Shell. Pokud mohu porovnat, pak hokejovou terminologií po vyrovnáném zápase bez vetších šancí Gnome Shell poráží Unity na nájezdy 2:1. Obě prostředí jsou koncipovaná tak, že vývojář ví lépe než uživatel co ten potřebuje. Ale v brzké době zkusím obě prostředí porovnat a tak si kritiku nechám na samostaný článek. Zajimou přednáškou byla také o SELinxu z lidí od RedHatu. Letos jsem poprvné na veletrhu byl do konce i na losování ankety.

Hodnocení celé akce je vesměs pozitivní. Myslím si, že od loňska, kdy se LinuxExpo vydalo novým směrem, opět posun, především přednášková část. Už se teším na přístí ročník. Určitě by nebylo od věci více přednášek v angličtině od lidí z velkých IT firem, které se kolem open-source pohybují.
Rate the article Bad or Good
Discussion
• 0 comment • Add new comment